Serbest Depolama Nedir?

Serbest depolama geçici depolama olarak da bilinen bir depolama hizmetidir. Türkiye gümrük bölgesine gelen ve serbest dolaşımda olmayan eşyaların gümrüğe sunulmasından sonra gümrük onayı alınıp kullanılır hale getirilinceye dek depolanması işlemidir. Gümrük işlemlerinin yapılması ve bekleme süresi boyunca eşyaların korunaklı ve uygun bir ortamda saklanması için serbest depolama nedir? alanları oluşturulur. Bu alanlar geçici olarak depolama hizmeti vermesine rağmen uygun koşulların hazırlandığı ve eşyanın gerekli ortamda saklanması için özel olarak oluşturulmuştur. Güvenlik tedbirleri sağlanan ve eşyanın nem, rutubet gibi dış etkenlerden korunduğu sahalardır. Serbest depolama alanında bulunan eşyaların ziyanı, hasarı veya değiştirilmesi gibi durumlardan işletmeci sorumlu olur. Herhangi bir zarar halinde 5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanunu uyarınca cezai müeyyide uygulanır.

Serbest Depolama Nasıl Olmalıdır

Serbest depolama, depolama işinde uzman işletmeler tarafından yapılmalıdır. Gerekli prosedürlere hâkim, Gümrük Kanunlarını bilen ve eşyanın korunması kaidelerine sadık kalacak kişiler tarafından işletilmelidir. Depolama esnasında eşyanın zarara uğramaması için depo gerekli şartlara sahip bir alan olarak düzenlenmiş olmalıdır. Serbest depolama yapacak kişinin Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Serbest Bölge Müdürlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü tarafından verilen faaliyet ruhsatına sahip olması şarttır. Serbest depolama güvenliğinin firma tarafından en korunaklı şekilde sağlanmış olması mühimdir. Zira depolama esnasında eşyanın güvenliği en önemli konulardan biridir. Soğuk havada saklanması gereken eşyalar için soğuk hava bölümünün bulunması ve ürünün zarar görmemesinin sağlanması gerekir.

Serbest Depolama Nedir? Hizmeti

Serbest depolama alanında yılların verdiği tecrübe ve profesyonel çalışma prensibimiz ile hizmet veriyoruz. Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü onaylı faaliyet ruhsatımız ile gümrük bekleyen eşyalarınızı koruma görevini yürütüyoruz. Depolama alanımız her türlü eşya için özel bölümleri bulunan uygun şartlarda depo özelliğindedir. Gümrük onayı bekleyen eşyalarınız işlemleriniz tamamlanıp kullanılır hale gelinceye dek serbest depolama şartlarımızda özenle saklanır. Üstün bir teknoloji ile donatılmış güvenlik önlemlerimiz ile eşyalarınız korunaklı bir ortamda tutulur.Depolarımız eşyanın zarar, ziyan, hasar görmemesi için en uygun şartları taşıyacak şekilde hazırlanmıştır. Serbest depolama için en iyi hizmeti bizden alabilirsiniz.

Menü